Biografia, Dobra książka, Literatura obca

Z piekła obozu do świata zawodowego boksu – historia niezwykła

Harry Haft długo skrywał swoją przeszłość przed innymi, nawet najbliższymi

Tajemnica przeszłości

Harry Haft długo skrywał swoją przeszłość przed innymi, nawet najbliższymi. Jego najstarszy syn, Alan Scott, dowiedział się o przeszłości ojca jako dorosły mężczyzna. Harry nie chciał opowiadać o swoim ciężkim dzieciństwie, wojnie, przeżyciach z obozu. Twierdził, że “jest na to za miękki”. To, czego dowiemy się z książki Harry Haft. Historia boksera z Bełchatowa. Od piekła Auschwitz do walki z Rockym Marciano w pełni tłumaczy jego dystans do świata oraz nieumiejętność okazywania empatii. Autor książki mówi o swoim ojcu jako o człowieku, który zmaga się z widmem przeszłości, co niejednokrotnie powoduje jego niekontrolowane wybuchy agresji. Po lekturze tej biografii nie będziemy mieć wątpliwości dlaczego zachowuje się w ten sposób.

Widmo wydarzeń z obozu koncentracyjnego będzie prześladowało Harry’ego przez całe życie. Przetrwa dzięki swojej sile fizycznej, przekuje ją później w zawód, jednak będzie żałował, że takową posiada. Od samego początku zdaje sobie sprawę, że idąc na układy i ustępstwa z SS-manami może wiele ugrać, i choć stara się nie myśleć o konsekwencjach tych decyzji, to każda z nich odciśnie trwały ślad na jego psychice.

O warunkach w obozie bez krzty emocji

Harry, jako szesnastolatek, trafia do obozu pracy i od razu zostaje przydzielony do pracy w krematorium. Usiłował nie patrzeć na twarze umarłych, ale zapamiętał każdą z nich, szczególnie dzieci, którymi zajmował się sam. Jego zadaniem było wrzucanie ciał do pieca krematoryjnego. Następnie pojawiły się walki bokserskie, odbywające się dla znudzonych SS-manów, którzy poszukiwali rozrywki, organizując ją kosztem więźniów. Zestawiano ze sobą dwóch obozowiczów, którzy bili się bez rękawic, a zasady sprowadzały się do tego, że przeżyje ten, który wygra. Harry stanął w siedemdziesięciu pięciu takich walkach, wygrywając wszystkie. Jego determinacja w przetrwaniu pomagała mu tłumaczyć, że jego przeciwnicy byli i tak za słabi, by przeżyć, że prędzej czy później trafiliby do krematorium. Przeżyje dzięki swej nadludzkiej sile. Ale sam obóz nie będzie końcem jego batalii.

Życie po wojnie i… burdel

Po ucieczce z marszu śmierci Harry schroni się na niemieckiej ziemi, gdzie otrzyma dom po nazistach, jakie przydzielali amerykańscy żołnierze Żydom. W nim rozpocznie swoje biznesy, będzie brylował na salonach, a nawet otworzy dom publiczny, z którego będzie czerpał spore zyski. Odnajdzie też swojego brata, z którym będzie prowadził interesy.

Po wygranej w Żydowskich Mistrzostwach Boksu przeniesie się, w ramach wygranej, do USA. A tam zacznie się zupełnie inny rozdział jego życia. To niesamowite ile historii może pomieścić życie jednej osoby. Te i wiele innych przedstawiono spójnie i niezwykle ciekawie w opisanej biografii. Bardziej niż warto ją przeczytać.

Tree obraz autorstwa freepik - www.freepik.com